Discovering our World

Travel and lifestyle blog by Ashley Liddle

Discovering our World

International Women’s Day

Kolejne święto przed nami, ale tym razem to święto „ładniejszej połowy” ludzkości bo już w najbliższy piątek my kobiety będziemy obchodzić nasz dzień. Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca, które zakorzeniło się w naszej historii już na dobre. Tego dnia pustoszeją półki ze słodyczami a w kwiaciarniach ustawiają się długie kolejki Panów. 

Dzień ten ma swoje stałe miejsce w kalendarzu i co roku wypada właśnie 8 marca, panowie składają życzenia mamom, żonom, przyjaciółkom, a także koleżankom z pracy,  jest świętem radosnym, który kojarzymy z uśmiechem i drobnym prezentem.  Dla każdej z nas może on oznaczać co innego. Z pewnością oczekujemy, że tego dnia zostaniemy w szczególny sposób uczczone przez mężów, chłopaków, partnerów, kolegów z pracy. Mogą to być kwiaty, kino, kolacja, drobny upominek a może bilet do spa. W zakładach pracy też zdarzają się poczęstunki czy uroczyste wręczanie kwiatków, 8 marca możemy się także spodziewać że zostaniemy potraktowane ulgowo. Na uczelniach studentki nie są odpytywane na zajęciach, uczennice nie idą do tablicy, a w sklepach – zwłaszcza w drogeriach i perfumeriach – często z tej okazji udziela się rabatu na kosmetyki. Ale Dzień Kobiet to także dzień upamiętnienia walki o prawa „słabszej” płci. A tak naprawdę czy wiecie dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet i jaka jest jego geneza?  

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością, czyli Matronalia. Nazwa tego święta pochodziła od słowa matrona, które w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci. Podczas Matronaliów kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie. Składały w ofierze kwiaty boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, zaś w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, i oprócz prezentów spełniano także ich życzenia.  

Początki współczesnego  Święta Kobiet sięgają 1857 roku, wtedy to w Nowym Jorku, w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. W dniu 20 lutego 1908 r. aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej zorganizowały na pamiątkę tamtego wydarzenia demonstrację, głosząc hasła walki o poprawę politycznych i ekonomicznych praw kobiet oraz przyznania kobietom prawa do udziału w wyborach. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28. lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

W 1910 roku Druga Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet przyczyniła się niemiecka socjalistka Klara Zetkin. która od długiego czasu pozostawała pod silnym wrażeniem działań kobiet z Socjalistycznej Partii Ameryki. To Amerykański Narodowy Dzień Kobiet ustanowiony przez tę partię zainspirował ją do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zgłoszona przez nią propozycja została jednogłośnie przyjęta na kongresie, ale żadna konkretna data nie została zaproponowana.  Natomiast po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Kobiety zaczęły się coraz głośniej domagać swoich praw, miedzy innymi do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W 1922 r. organizacje kobiece ogłosiły dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Dzień Kobiet w Polsce w czasach PRL-u obchodzono bardzo uroczyście, koniecznie „z kwiatkiem dla Ewy”, którym był przeważnie goździk, wręczany przez przedstawiciela dyrekcji. Były też akademie i drobne upominki miedzy innymi rajstopy, ręczniki lub ścierki kuchenne wręczane przez kierownika w zakładzie pracy. Dzień Kobiet w czasie PRL-u był bowiem jedną z okazji wykorzystywanych przez państwową propagandę. Pokazywano uśmiechnięte panie przy fabrycznych maszynach, w okienkach pocztowych, kierujące ruchem drogowym w centrum miasta i spokojnie spacerujące z wózkiem po parku. A w domu od mężów i braci nasze mamy i babcie otrzymywały tulipany i perfumy „Być Może” lub sznur sztucznych pereł. Warto dodać, że zniesienie oficjalnych obchodów Dnia Kobiet nastąpiło w 1993 roku na polecenie ówczesnej polskiej premier, Hanny Suchockiej. I choć wiele co bardziej wyzwolonych kobiet nawołuje do bojkotowania Święta Kobiet uważając, że względy należą się nam cały rok, jednak niejedna z nas szczególnie ze starszego pokolenia z nostalgią wspomina tamte czasy.

A jak kobiety Świętują Dzień Kobiet na świecie? Na Białorusi 8 marca jest dniem wolnym od pracy. Na Ukrainie panie mogą liczyć na promocje w sklepach i tańsze zakupy.
W Rumunii kobiety lubią spędzać swój dzień w damskim gronie, co ciekawe dzień ten jest także dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.
W Portugalii przyjmują prezenty od mężczyzn i dziękują za życzenia, ale wieczór wolą spędzać z przyjaciółkami, organizują zatem babskie wieczory w domach lub kawiarniach czy restauracjach. W Izraelu do niedawna nikt nie obchodził Dnia Kobiet, a nawet mało kto w ogóle wiedział o tym święcie. Zmieniło się to dzięki fali imigrantów napływających z krajów byłego ZSRR po jego rozpadzie. Teraz większość kobiet otrzymuje kwiaty i prezenty od mężczyzn, a mnóstwo salonów kosmetycznych oferuje tego dnia zabiegi upiększające za darmo. W Wielkiej Brytanii nie kładzie się nacisku na prezenty i kwiaty, lecz w Dniu Kobiet organizowane są liczne wykłady i wystawy opowiadające o wybitnych kobietach, o tym, jak doszło do równouprawnienia płci pięknej i co jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet obchodzi się 10 marca, choć oficjalną datą tego święta jest 8 marca.  Zupełnie inaczej świętuje się Dzień Kobiet we Włoszech, tam obchody Dnia Kobiet zaczynają się już tydzień wcześniej. Przydrożne słupy, tablice i przystanki autobusowe są obklejone plakatami przypominającymi o nadchodzącym święcie, wiele osób rozdaje też ulotki o Dniu Kobiet. W samo święto wszystkie kobiety dostają obowiązkowo bukiecik kwiatów i życzenia. W Chinach z kolei 8 marca panie mają pół dnia wolnego od pracy a wiele sklepów oferuje specjalne zniżki dla kobiet, zwłaszcza na ubrania i kosmetyki. Wyjątkiem jest Tunezja, która, co prawda, również świętuje Dzień Kobiet, ale w przeciwieństwie do większości państw, przypada on tam 13 sierpnia.  

Mnóstwo jest rzeczy, którymi możemy sprawić sobie drobne przyjemności i wiele z nich nie wymaga wcale jakiegoś specjalnego nakładu czasu czy finansów. Chcę Was dzisiaj namówić, żebyście nie tylko z okazji Święta Kobiet poświęciły sobie odrobinę czasu, żebyście potrafiły znaleźć choć chwilkę na celebrowanie swojej kobiecości. To ogromnie ważne dla duchowego dobrobytu naszego mentalnego „ja”, które musi być w równowadze pomiędzy rolami matki, żony, pracownika i kobiety, aby móc osiągnąć szczęście Te wszystkie kobiety, które dały nam dzisiejsze możliwości nauki, pracy i rozwoju dały nam też cudowną możliwość celebrowania naszej kobiecości i cieszenia się nią.

Jaki prezent sobie zrobimy? To wszystko zależy od upodobań czy potrzeb. Ważne by o sobie nie zapomnieć, uczcić siebie jako kobietę i pomyśleć, co możemy zrobić przez kolejny rok, aby kobiecość w nas była mocniejsza i lepsza. Z okazji naszego święta składam wszystkim znajomym i nieznajomym kobietom, które właśnie przeczytały ten artykuł na moim blogu serdeczne życzenia. Kochajcie siebie, dbajcie o siebie i nie zapominajcie o sprawianiu sobie przyjemności, nie tylko w Dzień Kobiet! A może chcecie mi powiedzieć coś od siebie, komentarze pod artykułem są do waszej dyspozycji, możecie też napisać do mnie czy przysłać zdjęcia z waszego świętowania na e-mail  worldofadventures55@gmail.com  Wszystkiego najlepszego KOBIETY! wszystkiego najlepszego z okazji 8 marca.  Agnieszka

2 Replies to “International Women’s Day”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.