Discovering our World

Travel and lifestyle blog by Ashley Liddle

Discovering our World

Karl Lagerfeld – the Legend

We wtorek, 19 lutego, dowiedzieliśmy się, że odeszła od nas kolejna znana na całym świecie osoba, legendarny projektant Karl Lagerfeld.

Spośród wielu wypowiedzi dotyczących tego faktu, dyrektor naczelna British Fashion Council Caroline Rush zauważyła: “Jesteśmy bardzo zasmuceni faktem, że dziś dowiedzieliśmy się o śmierci Karla Lagerfelda, którego bezkonkurencyjny wkład w przemysł mody zmienił sposób, w jaki kobiety ubierają się i dostrzegają modę. Projektanci nadal będą kontynuować jego dzieło”.

Kim był Karl Lagerfeld ?

Karl Lagerfeld, jeden znajbardziej znanych i cenionych projektantów mody XX i XXI wieku oraz człowiek, którego kariera stanowiła prototyp nowoczesnego luksusowego przemysłu modowego, zmarł we wtorek, 19 lutego  w Paryżu. Chociaż nigdy nie ujawnił swoich prawdziwych urodzin, uważano, że urodził się 10 września 1933 roku. Znany z odważnych projektów i nieustannych odkryć, został okrzyknięty w Vogue jako “niezrównany interpretator nastroju chwili”. Dyrektor kreatywny Chanel od 1983 roku i Fendi od 1965 roku, a także założyciel własnej linii, Lagerfeld był także wybitnym erudytą i poliglotą, potrafiącym w swoich projektach przekazywać przesłanie wielu różnych marek (nie wspominając już o wielu językach: porozumiewał się swobodnie w języku angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim).

Co o nim wiemy poza tym że był geniuszem w projektowaniu? „Bardziej niż ktokolwiek, kogo znamy, reprezentuje duszę mody: niespokojną, przyszłościową i żarłocznie uważną na naszą zmieniającą się kulturę”  jak powiedziała o nim Anna Wintour, redaktor “American Vogue”,  przedstawiając go do nagrody za wybitne osiągnięcia w The British Fashion Awards w 2015 roku.

PARIS, FRANCE – JANUARY 21: (EDITORS NOTE: This image has been retouched) Fashion designer Karl Lagerfeld poses backstage after the Chanel show as part of Paris Fashion Week Haute Couture Spring/Summer 2014 on January 21, 2014 in Paris, France. (Photo by Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images)

Karl Lagerfeld urodził się jako Karl Otto Lagerfeldt w Hamburgu w Niemczech.  W późniejszych latach usunął literę „t” z nazwiska żeby ( jak mówił) brzmiało bardziej komercyjnie. Jego ojciec, Christian, dorobił się fortuny, dostarczając skondensowane mleko do Niemiec. Karl i jego starsza siostra, Marta, oraz przyrodnia siostra Thea, dorastali w zamożnym domu. Jego matka, Elżbieta, była znakomitą skrzypaczką, a podczas kolacji przy stole często pojawiały się takie tematy, jak filozofia czy religia.

Kiedy w latach trzydziestych XX wieku doszedł do władzy Adolf Hitler, Lagerfeldowie przenieśli się na wieś w północnych Niemczech, gdzie, jak Karl później opowiadał, był odcięty od wszelkiej wiedzy o nazistach.

Od najmłodszych lat Lagerfeld interesował się modą i jej projektowaniem. Jako dziecko często wycinał zdjęcia z magazynów o modzie. Był również znany z krytyki tego, co inni nosili w szkole. Ale dopiero w wieku młodzieńczym, po powrocie rodziny do Hamburga, Lagerfeld zaczął szukać swojej przyszłości w świecie mody.  Jako 14-latek podjął odważną decyzję i, za aprobatą rodziców, przeprowadził się do Paryża. Był tam zaledwie dwa lata, kiedy wziął udział w konkursie, w którym przedłożył serię szkiców i próbek tkanin na projekt. Ostatecznie zajął pierwsze miejsce w kategorii płaszcza i spotkał tam kolejnego zwycięzcę, Yves Saint Laurenta, który stał się jego bliskim przyjacielem.

Wkrótce Lagerfeld pracował w pełnym wymiarze godzin z francuskim projektantem Pierre Balmain, najpierw jako młodszy asystent, a później jako praktykant. Było to odpowiedzialne stanowisko, a młody projektant pozostawał w tam przez trzy lata. Następnie pracował jako dyrektor kreatywny w innym domu mody, zanim w 1961 r. sam zaczął działać.

Wkrótce zaczął otrzymywać dobre zlecenia, między innymi projektował kolekcje dla Chloe, Fendi gdzie nadzorował linię futra firmy. Lagerfeld stał się znany w branży mody ze swoich innowacyjnych stylów, ale również doceniał przeszłość i często robił zakupy na pchlich targach, szukając starych sukien ślubnych, by je przerobić w nowym stylu.

W latach 80-tych Karl Lagerfeld był główną gwiazdą w świecie mody. Był ulubieńcem prasy, w której uwielbiał opisywać swoje zmieniające się gusta i życie towarzyskie. Lagerfeld utrzymywał kontakt z innymi ważnymi projektantami, w tym ze swoim dobrym przyjacielem Andy Warholem.

W Chanel we wczesnych latach osiemdziesiątych dokonał tego, co niewielu uważało za możliwe: przywrócił do życia to, co było postrzegane jako martwa marka od czasu śmierci projektantki Coco Chanel dekadę wcześniej. Lagerfeld przywrócił życie firmie, z odnowioną, gotową do użycia linią modową dzięki czemu odniosła ogromny sukces.

W 1984 roku, rok po rozpoczęciu działalności w Chanel, Lagerfeld założył własną markę “Karl Lagerfeld”.  Z biegiem lat marka zyskała reputację wysokiej jakości krawiectwa z odważnymi, gotowymi do noszenia elementami, takimi jak kardiganowe kurtki w jasnych kolorach. W 2005 roku Lagerfeld sprzedał wytwórnię marce Tommy Hilfiger.

Lagerfeld, którego działalność była często filmowana i fotografowana, nadal utrzymywał napięty harmonogram. W 2011 roku zaprojektował linię szkła dla szwedzkiej firmy Orrefors i podpisał umowę na stworzenie nowej kolekcji ubrań dla Macy’s. W 2015 roku otworzył swój pierwszy sklep Karl Lagerfeld w Doha w Katarze.

Do ciekawostek z jego zycia możemy zaliczyć to że w w 2001 r Lagerfeld stracił 42 kg (93 funty). Jak wyjaśnił: “Nagle chciałem ubierać się inaczej, nosić ubrania zaprojektowane przez Hedi Slimane. Ale te ubrania są projektowane na bardzo, bardzo szczupłych chłopców – a nie mężczyzn w moim wieku – musiałem stracić co najmniej 40 kg. Zajęło mi to dokładnie 13 miesięcy. Dieta została stworzona specjalnie dla niego przez dr Jean-Claude Houdret, co doprowadziło do wydania książki o nazwie Dieta Karla Lagerfelda. Wypromował go w Larry King Live i innych programach telewizyjnych

Lagerfeld posiadał rudowłosą kotkę Birman o imieniu Choupette, Projektant był jej właścicielem od 2011 roku, kiedy to zwierze zostało mu oddane pod opiekę przez modela Baptista Giabiconi. Znane było wielkie przywiązanie projektanta do kotki. Choupette nie brakowało wszelkich luksusów. Miała własną służbę, kucharzy i masażystów. Choupette stała się sławna na całym świecie. Kotka ma swój profil na Instagramie i dwie poświęcone jej książki. Zwierzę inspirowało też kilka sesji i kolekcji Lagerfelda, więc nie można powiedzieć, by Choupette sama na siebie nie zarabiała. Dla Lagerfelda Choupette była najbliższą towarzyszką, projektant od dawna żył bowiem samotnie. Własnie dlatego niektóre zagraniczne media sugerują, że to właśnie kotka Choupette przejmie fortunę dyrektora Chanel. Czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę? Mało prawdopodobne. Zapewne pojawią się inni spadkobiercy. Przyszłość Choupette jest jednak zabezpieczona. Kotka, tak jak jej właściciel, jest przecież prawdziwą gwiazdą świata mody.

Na początku 2019 roku po raz pierwszy nie pojawił się na końcu swoich występów w Chanel w Paryżu, co  przypisywano jego “zmęczeniu”. Niestety po powikłaniach zdrowotnych w styczniu 2019 roku, w dniu 18 lutego Lagerfeld został przyjęty do amerykańskiego szpitala w Paryżu na paryskim przedmieściu Neuilly-sur-Seine. Następnego ranka zmarł w tamtym szpitalu, w wieku 85 lat, po walce z rakiem trzustki jak brzmiał oficjalny komunikat szpitala.

2 Replies to “Karl Lagerfeld – the Legend”

  • Wielka strata dla świata mody, dla mnie był ikoną i jakoś nie mogę się przyzwyczaić do faktu, że go już nie ma… a swoją drogą bardzo ciekawie napisany artykuł, będę ciebie polecać moim znajomym Alexa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.