Discovering our World

Travel and lifestyle blog by Ashley Liddle

Discovering our World

November 11, 2018 – 100 years of Poland’s independence

Rok 2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli, walki, cierpienia i wielkiego wysiłku  wielu pokoleń Polek i Polaków żeby zachować tożsamość narodową – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dzień 11 listopada został ustanowiony  uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. W uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, czytamy:  “11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata”.

Trochę historii

W następstwie działań zaborców – Austrii, Prus i Rosji, w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, w wojnach napoleońskich, oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Klęska wszystkich zaborców w I wojnie światowej stworzyła szansę na wyzwolenie Polski . Marzenia o wolności spełniły się wraz z  zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.

Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była bardzo złożonym procesem. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały zawieszenie broni na froncie zachodnim, kończące I wojnę światową. W tym też dniu  Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po ponad 120 Polska odzyskała niepodległość. Sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna gdyż wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, a uzyskana w ten sposób niepodległość otworzyła możliwość budowy niepodległej Polski. Listopad 1918 r. był dopiero początkiem walki o jej granice. Powstało odrodzone państwo polskie, czyli Druga Rzeczpospolita w tym krótkim czasie pokolenie naszych przodków silną wolą pracy i poświęcenia zbudowało  nowe państwo Polskie.  To tylko krótkie zestawienie faktów z okresu o wielkim znaczeniu, jakim dla Polaków było odzyskanie  niepodległości a tym którzy o wolną Polskę walczyli, dla winni jesteśmy pamięć i szacunek .

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Jak polskie miasta,  uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości w całej Polsce zaplanowane są tysiące wydarzeń, od wystaw, akademii, poprzez msze, koncerty, aż po rekonstrukcje i happeningi. Można śmiało mówić, że w całym kraju odbywa się tysiące imprez. I tak dla przykładu: Filharmonia Zielonogórska przygotowała cykl koncertów, Teatr Lubuski planuje lekcje obywatelskie czy happening plenerowy, a Regionalne Centrum Animacji Kultury koncerty w różnych miejscach regionu. Szczecin chce wesprzeć pomysły mieszkańców i przekazał sto tysięcy złotych na realizacje projektów mieszkańców związanych z obchodami 100-lecia. Prowadzi także kampanię billboardową, której bohaterami będą zwykli szczecinianie. Kolejne pomysły to uruchomienie strony internetowej pod adresem mojaniepodleglosc.pl, okolicznościowy kalendarz, konkursy dla dzieci, konferencja o przyszłości miast i regionów, a także panele dyskusyjne, sesje, spotkania, koncerty, wystawy i festyny sąsiedzkie. Wrocław świętowanie jubileuszu rozpoczął w sylwestra 2017/2018. Podczas miejskiej imprezy na Rynku, w godz. 22.30-0.05 odbył się koncert pt. „100 lat radości”, nawiązujący do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonywane były nie tylko utwory patriotyczne, ale wszystkie ważne, które Polacy śpiewali przez te lata. Poznań także zaplanował szereg imprez,  między innymi  zlecno wykonanie badań geologiczno-inżynierskich, na podstawie których możliwe byłoby określenie kierunku odbudowy i udostępnienia mieszkańcom Kopca Wolności. W planach było stworzenie bezpiecznego wejścia na szczyt, a w jednej z opcji nawet nadbudowanie Kopca Wolności o dodatkowe 10 metrów.

Kopiec Wolności 

Budowa Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, czyli kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu Powstania Wielkopolskiego. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując do tego Żydów i jeńców wojennych.

Patriotyczny mural na gmachu urzędu wojewódzkiego, cykl audycji w regionalnym radiu i wystawa nt. nadzwyczajnych kobiet Śląska Opolskiego – to projekty z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, jakie mają być zrealizowane w województwie opolskim.

Mural na frontowej ścianie gmachu urzędu wojewódzkiego został już odsłonięty. Przedstawia on historyczne postaci zasłużone dla odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowane na taśmie filmowej.

Pomniki Marszałka Piłsudskiego

W Nowym Sączu z okazji rocznicy pomnik Józefa Piłsudskiego zastąpi pomnik Armii Czerwonej. Józef Piłsudski jest obywatelem honorowym Nowego Sącza, a ten tytuł miasto przyznało mu już w 1918 roku. Pomnik Marszałka stanie przy Alejach Wolności, w miejscu, gdzie stał jeszcze niedawno monument upamiętniający Armię Czerwoną. Pomnik będzie przedstawiał marszałka siedzącego na Kasztance. Całość zostanie umieszczona na wysokim cokole. O pomniku myślą także w Limanowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie odsłonięty 11 listopada 2018 r.

W Warszawie pomysłów na upamiętnienie rocznicy jest wiele: dyktando, 30. Bieg Niepodległości, polonez na Trakcie Królewskim, aplikacja mobilna z mapą Warszawy sprzed 100 lat. Ratusz zaprezentował już logo rocznicy. To biało-czerwony napis „Warszawa” i hasło „Stolica Wolności” z datami 1918-2018. Główne uroczystości będą odbywają się już od września do późnego listopada 2018 r. Zorganizują je urząd miasta, dzielnice oraz organizacje samorządowe i instytucje kultury. Miasto zaprosi mieszkańców i turystów do zatańczenia poloneza na Trakcie Królewskim. Utwór zostanie wyłoniony w konkursie kompozytorskim „Wielki polonez warszawski” ogłoszonym niedawno przez orkiestrę Sinfonia Varsovia. Najlepszego kompozytora wybierze jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego.  Uruchomiona zostanie także bezpłatna aplikacja mobilna oraz strona internetowa z mapą Warszawy z 1918 r. Aplikacja będzie pokazywać, co wydarzyło się w stolicy 100 lat temu – wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie Google.

W Lublinie program świętowania organizowany jest pod hasłem „Inspiruje nas wolność” organizowany jest miedzy innymi  wielki plenerowy Koncert Wolności – opowieść o wydarzeniach Lubelskiego Lipca, wystawa prezentująca 100 lat przemysłu Lublina, Festiwal Smaków 20-lecia międzywojennego i premierowe widowisko teatralno-muzyczne realizowane w 100-lecie powstania Tymczasowego Rządu w Lublinie. Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i jej świętowania. W sposób szczególny chcemy zwracać uwagę na zjawiska, które rozpoczęły się w naszym mieście, a następnie miały wpływ na ruchy niepodległościowe w całej Polsce. Dlatego mówimy nie tylko o 100-leciu odzyskania niepodległości, które symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie pracami Tymczasowego Rządu, ale także późniejszych wydarzeniach, które zapoczątkowały procesy wolnościowe w Polsce, jak powstanie KUL-u i działalność środowisk z nim związanych, prasa podziemna czy Lubelski Lipiec ’80. Stąd hasło przyszłorocznych obchodów: Lublin 1918-2018. Gdańsk zaplanował cały rok świętowania stulecia Niepodległości Polski. Miasto Gdańsk i województwo pomorskie przygotowały całą serię wydarzeń – spotkań, debat, wystaw, parad, sesji naukowych i specjalnych. Będą specjalne seanse filmowe, konkursy i wystawy.

 

 

 

2 Replies to “November 11, 2018 – 100 years of Poland’s independence”

  • Bardzo ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało, a do tego tematyka bliska sercu każdego Polaka, wspaniale oddany klimat, no i te zdjęcia z uroczystości które pokazują że cały świat świętował ( choć przez chwilkę ) 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z przyjemnością przeczytam następne twoje artykuły. Pozdrawiam z N J

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.