Discovering our World

Travel and lifestyle blog by Ashley Liddle

Discovering our World

Hello / Witam

Travel far and near, with a backpack or with a suitcase. With what is it less important. It is important that the road is ahead of us, it is important that we are on a journey!

Hello all. My name is Agnieszka and I am the author of the Discovering our World blog.

I also run the World of Adventures travel agency in Costa Mesa, near Los Angeles. I am also a passionate guide in and around Los Angeles. As part of our business, I offer individual, tailor-made California tours that you will not find anywhere else. I specialize in programs fully adapted to the expectations of tourists. I offer personal contact, a friendly atmosphere and joint, depending on individual needs, building a program of stay.

I am a journalist by training, and before joining the travel blogging world, I worked as a reporter and editor for magazines in Poland, France and Chicago. My blog was born out of a passion for writing and traveling. I try to inspire people to satisfy their curiosity for adventures and find ways to fit more travel into each lifestyle. The posts are filled with tips to help you plan your own trips. Posts are written in English and Polish.

You can find us on Facebook under the name of our firm – World of Adventures and on Instagram under the name californiadreaming_pl.

Feel free to read, comments are welcome.

Podróże daleko i blisko, z plecakiem lub z walizką. Z czym to mniej ważne. Ważne, że droga przed nami, ważne, że jesteśmy w podróży!

Witam wszystkich. Mam na imię Agnieszka i jestem autorką bloga Discovering our World.

Prowadzę też biuro podróży World of Adventures w Costa Mesa koło Los Angeles. Z zamiłowania jestem również przewodnikiem po Los Angeles i okolicach. W ramach działalności naszej firmy oferuję indywidualne, dostosowane do potrzeb każdego klienta wycieczki po Kalifornii, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Specjalizuję się w programach w pełni dostosowanych do oczekiwań turystów. Oferuję kontakt osobisty, przyjazną atmosferę i wspólne, zależne od indywidualnych potrzeb, budowanie programu pobytu.

Z wykształcenia jestem dziennikarzem i zanim przyłączyłam się do świata blogowania na temat podróży, pracowałam jako reporter oraz redaktor czasopism w Polsce, Francji i Chicago. Mój blog zrodził się z pasji pisania i podróżowania. Staram się zainspirować ludzi do zaspokojenia ciekawości przygód i znaleźć sposoby, aby dopasować więcej podróży do każdego stylu życia. Posty wypełnione są poradami, które pomogą wam w zaplanowaniu własnych wycieczek. Posty są pisane po angielsku i po polsku.

Możecie nas znalezć na Facebooku pod nazwą firmy World of Adventures oraz na Instagramie pod nazwa californiadreaming_pl.

Zapraszam do lektury, komentarze mile widziane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.